Λίγα λόγια για το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μουζακίου Καρδίτσας

Tο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μουζακίου Καρδίτσας ιδρύθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων με την Γ2/3219/11-5-95 Υπουργική Απόφαση. Άρχισε τη λειτουργία του τον Ιανουάριο του 1996. Στεγάζεται στη Μαθητική Εστία Μουζακίου του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας και στη διάθεσή του έχει:

Γραφείο της Παιδαγωγικής Ομάδας

Αίθουσες εργασίας (βιβλιοθήκη - Η/Υ - καλλιτεχνικής δημιουργίας)

Αίθουσα προβολών - παρουσιάσεων και εκδηλώσεων

Χώρους υποδοχής και ψυχαγωγίας

Εργαστήριο Χημείας - Βιολογίας

Υπνοδωμάτια

Εστιατόριο

Χώρους άθλησης

Στο Κ.Π.Ε. Μουζακίου υπηρετούν με απόσπαση από Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης οι εκπαιδευτικοί:

Ντάνης Αντώνιος, χημικός - Υπεύθυνος του Κ.Π.Ε.

Ζαμπάλου Στέλλα, δασκάλα - Αναπληρώτρια Υπεύθυνη του Κ.Π.Ε.

Γραμμένος Κωνσταντίνος, φιλόλογος - Μέλος Π.Ο. του Κ.Π.Ε.

Καλαμπαλίκη Χαρίκλεια, μαθηματικός - Μέλος Π.Ο. του Κ.Π.Ε.

Ντανόπουλος Δημήτριος, δάσκαλος M.Ed. και Υπ. Διδάκτορας στο Π.Τ.Δ.Ε. του Α.Π.Θ. - Μέλος Π.Ο. του Κ.Π.Ε.

Μπαντής Νικόλαος, δάσκαλος - Μέλος Π.Ο. του Κ.Π.Ε.

Επίσης παλιότερα υπηρέτησαν οι εκπαιδευτικοί:

Αγγελοπούλου Αγγελική, θεολόγος M.Sc.

Γερογιάννης Κωνσταντίνος, δάσκαλος

Γκίκα Αθανασία, νηπιαγωγός

Γκορίλας Θωμάς, μαθηματικός / δασολόγος / M.Sc. Περιβαλλοντικού Σχεδιασμού

Κουκουράβας Αντώνιος, δάσκαλος

Μπότσαρης Δημήτριος, μαθηματικός

Παπάγγελος Μάνθος, δάσκαλος

Παπαντώνης Μιχαήλ, δάσκαλος

Παπαχρήστος Γεώργιος, γυμναστής

Σακελλάρης Γεώργιος, δάσκαλος

Σωτηρίου Απόστολος, δάσκαλος

Τσιώλη Μαρία, αρχιτέκτονας μηχανικός

Φωτάκης Κωνσταντίνος, δάσκαλος

Δραστηριότητες του Κέντρου

Σχεδιάζει και υλοποιεί προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης διάρκειας, μιας και τριών ημερών για μαθητές Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης.
Οργανώνει ενημερωτικές και επιμορφωτικές συναντήσεις για εκπαιδευτικούς και άλλες κοινωνικές ομάδες, καθώς και διάφορα συνέδρια.
Συντονίζει τα Εθνικά Θεματικά Δίκτυα Π.Ε. "Το Δάσος" - "Η Ενέργεια στο Περιβάλλον του Παιδιού" και συμμετέχει σε άλλα Δίκτυα Π.Ε..
Στηρίζει προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των σχολείων της γεωγραφικής του εμβέλειας σε συνεργασία με τις/τους Υπευθύνους Π.Ε. των νομών.
Συμμετέχει στην υλοποίηση προγραμμάτων κινητικότητας.
Συνεργάζεται με φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Επιστημονικά Ιδρύματα και Δίκτυα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.
Προωθεί την έρευνα στο χώρο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.
Συνεργάζεται με τοπικούς φορείς και οργανώνει εκδηλώσεις με σκοπό τη βιώσιμη ανάπτυξη.
Αξιοποιεί τις δυνατότητες του διαδικτύου.
Δημιουργεί αρχείο πληροφοριών και παράγει εκπαιδευτικό υλικό (CD, βιβλία, μελέτες, περιοδικά, φωτογραφίας κ.ά.).